Thursday 5 December 2019

All Day

Year 11 GCSE Mock Examinations

Venue: Jubilee Hall

Exams, Senior Division

All Day

Governors to Stay

Venue: Barn Lodge 3

Lettings

All Day

WEEK TWO

Senior Division, Term Dates

05:25-07:00

Chelmsford Swim Club

Venue: Swimming Pool

Sports Facilities Lettings

07:00-08:00

Years 7-13 Swim Squad/Swim Fitness (Thurs am)

Venue: Swimming Pool

Co-Curricular, 25. Thursday Before School (Senior)

07:30-08:00

Dance - Years 7-13 Stretch and Tone

Venue: Parons’s Hall

Co-Curricular, 25. Thursday Before School (Senior)

08:00-08:20

Years 1 & 2 Morning Mile (max 20)

Venue: Running Track

Co-Curricular, 10. Thursday Before School (Prep)

08:00-08:30

Year 3 Gymnastics *

Venue: Denford Hall

Co-Curricular, 10. Thursday Before School (Prep)

08:00-08:30

Dance Stretch & Tone (Prep)

Venue: Parson's Hall

Co-Curricular, 10. Thursday Before School (Prep)

08:00-08:30

English Booster Club (Year 6) (invitation only) (Prep)

Venue: Preparatory Division

Co-Curricular, 10. Thursday Before School (Prep)

08:00-08:30

String Ensemble (invitation only)

Venue: Music Room

Co-Curricular, 10. Thursday Before School (Prep)

12:00-12:30

Private Tennis - Thursday 12.00pm

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, 16. Preparatory Divisions Private Tennis Lessons

12:00-12:30

Year 1 Multisports (max 24) (Prep)

Venue: Denford Hall

Co-Curricular, 11. Thursday Lunch Time (Prep)

12:00-12:30

Flute - Fixed Thursday lunch

Venue: Walkfares

Co-Curricular, Prep Divisions Music Lessons

12:00-12:40

Orchestra ** (invitation only) (Prep)

Venue: Music Room

Co-Curricular, 11. Thursday Lunch Time (Prep)

12:05-12:35

Years 3-6 French (max 20)

Venue: Preparatory Division

Co-Curricular, 11. Thursday Lunch Time (Prep)

12:05-12:35

Dance - Grade 4 Tap (Prep)*

Venue: Parson's Hall

Co-Curricular, 11. Thursday Lunch Time (Prep)

12:05-12:35

Dance - Grade 2 Tap* (Years 2-6) (Prep)

Venue: Parson's Hall

Co-Curricular, 11. Thursday Lunch Time (Prep)

12:15-12:45

Fixed Music Lessons (violin) Thurs

Venue: Walkfares

Co-Curricular, Prep Divisions Music Lessons

12:30-13:00

NW fixed music lesson (thur lunch)

Venue: Walkfares

Co-Curricular, Prep Divisions Music Lessons

12:30-13:00

Private Tennis - Thursday 12.30pm

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, 16. Preparatory Divisions Private Tennis Lessons

12:30-13:00

Year 2 Gymnastics * (Prep)

Venue: Denford Hall

Co-Curricular, 11. Thursday Lunch Time (Prep)

12:35-13:00

Festival Private - Lulu (Mrs Molina)

Venue: Parsons Hall

Co-Curricular, Festival Company (Prep and Senior)

12:35-13:05

Festival Private- Sophia

Venue: Parsons Hall

Co-Curricular, Festival Company (Prep and Senior)

12:55-13:25

Years 7-13 Table Tennis Club (Thurs Lunch)

Venue: Eaton Theatre

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

12:55-13:25

Years 8 & 9 Netball Club

Venue: Netball Courts

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

12:55-13:25

Learning Development Study Club (Thurs Lunch)

Venue: Chilworth

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

12:55-13:30

Years 10-13 Academic Project Club (Thurs lunch)

Venue: Library

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

13:00-13:30

Years 10-13 LAMDA Acting Club

Venue: DR2

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

13:00-13:30

Dance - Grade 6 Modern Years 7-13*

Venue: Parsons Hall

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

13:00-13:30

Maths Surgery Thurs Week 2 (ITA)

Venue: M5

Co-Curricular, 33. Academic Support Sessions (Senior)

13:00-13:30

Dance - Years 7-11 Bronze *

Venue: Parson's Hall

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

13:00-13:40

Years 7-13 Swim Squad/Swim Fitness (Thurs Lunch)

Venue: Swimming Pool

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

13:00-14:00

Years 7-13 Fitness Suite (Thurs Lunch)

Venue: Fitness Suite

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

13:05-13:35

Years 9-11 Girls Tennis Group Coaching*

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

13:05-13:45

Year 7 & 8 Boys Tennis Team Training

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

13:15-14:00

Years 7-13 Animal Welfare Volunteering (Thurs Lunch)

Venue: Barn Field

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

13:30-14:00

Senior Divisions Production Rehearsal (Thurs Lunch)

Venue: DR1/DR2

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

13:30-14:00

GCSE French Support (Thursday)

Venue: ML4

Co-Curricular, 33. Academic Support Sessions (Senior)

13:30-14:00

Maths Surgery Thurs Week 2 (HTH)

Venue: M3

Co-Curricular, 33. Academic Support Sessions (Senior)

13:30-14:00

Dance - Grade 5 Modern Years 7-13*

Venue: Parsons Hall

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

13:30-14:00

Brass Ensemble (Senior)

Venue: DR2

Co-Curricular, 26. Thursday Lunch Time (Senior)

14:15-16:15

Thursday - Year 10 girls games - Dance

Venue: Parsons Hall

Co-Curricular, 32. Games (Senior)

15:30-15:50

Year 2 Homework Support (Thurs) (max 16)

Venue: Year 2 Classrooms

Co-Curricular, 12. Thursday After School (Prep)

15:30-16:00

Private Tennis - Thursday 3.30pm

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, 16. Preparatory Divisions Private Tennis Lessons

15:30-16:30

Year 2 Cookery * (max 12)

Venue: RH

Co-Curricular, 12. Thursday After School (Prep)

15:45-16:00

Festival Private - Hattie and Lara

Venue: Parsons Hall

Co-Curricular, Festival Company (Prep and Senior)

15:45-16:25

Year 4 Boys Rugby

Venue: Astro

Co-Curricular, 12. Thursday After School (Prep)

15:45-16:25

Year 4 Girls Hockey

Venue: Astro

Co-Curricular, 12. Thursday After School (Prep)

15:50-16:20

Fixed Music Lessons (Violin) Thurs pm

Venue: Walkfares

Co-Curricular, Prep Divisions Music Lessons

15:50-16:20

ME - Fixed music lesson (thur pm)

Venue: Walkfares

Co-Curricular, Prep Divisions Music Lessons

15:55-16:40

Dance - Grade 4 Ballet * (Prep)

Venue: Parson's Hall

Co-Curricular, 12. Thursday After School (Prep)

16:00-16:30

Private Tennis - Thursday 4.00pm

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, 16. Preparatory Divisions Private Tennis Lessons

16:00-16:30

Festival Private - Clara & Hattie (Mrs Molina)

Venue: Parsons Hall

Co-Curricular, Festival Company (Prep and Senior)

16:00-17:00

Years 3-6 Sudoku (max 20)

Venue: 6W

Co-Curricular, 12. Thursday After School (Prep)

16:00-17:00

Years 3 - 6 Chess & Strategy Games

Venue: Preparatory Division

Co-Curricular, 12. Thursday After School (Prep)

16:00-17:00

Years 3 - 6 Homework Support (Thurs) (max 40)

Venue: Preparatory Division

Co-Curricular, 12. Thursday After School (Prep)

16:15-16:30

Festival Private - The Cage

Venue: Parsons Hall

Co-Curricular, Festival Company (Prep and Senior)

16:30-17:00

Dance - Years 7-9 Senior Lyrical*

Venue: Parson's Hall

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Senior Divisions Production Rehearsal (Thurs pm)

Venue: DR1/DR2

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

1st XV Boys Rugby (Thurs pm)

Venue: Rugby Pitches

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Years 7-9 A1/A2 DELF Preparation Club

Venue: ML1

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Year 11 Boys Rugby (Thurs pm)

Venue: Rugby Pitches

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Learning Development Study Club (Thurs pm)

Venue: Chilworth

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Years 9 & 10 Boys Tennis Team Training

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Years 7-13 Water Polo Club

Venue: Swimming Pool

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

2nd XV Boys Rugby (Thurs pm)

Venue: Rugby Pitches

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Years 7-9 Art Study Club (Thurs)

Venue: A3

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Art Drop In

Venue: A1/A2/A3

Co-Curricular, 33. Academic Support Sessions (Senior)

16:30-17:30

Years 7-13 Girls After School Study (Thurs pm)

Venue: St Francis Hall

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Years 11-13 Girls Hockey

Venue: Astro

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Christmas Cake Club *

Venue: Cookery Room

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Years 10-13 Psychology Society

Venue: Psychology Classroom

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Years 7-13 Boys After School Study (Thurs pm)

Venue: Refectory

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Years 7-13 Fitness Suite (Thurs pm)

Venue: Fitness Suite

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Years 10 & 11 Med Soc & Bio Soc

Venue: L7

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Years 7-11 Maths Club

Venue: M4

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Years 12 & 13 Med Soc & Bio Soc

Venue: L9

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Year 8 Girls Hockey

Venue: Astro

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Year 9 Boys Rugby (Thurs pm)

Venue: Rugby Pitches

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Year 7 Boys Rugby (Thurs pm)

Venue: Rugby Pitches

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Year 8 Boys Rugby (Thurs pm)

Venue: Rugby Pitches

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-17:30

Years 7-11 Public Speaking & Debating Skills Club

Venue: ML2

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:30-18:00

Library Study (Thurs pm)

Venue: Library

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

16:45-17:15

Dance - Standard II Ballet

Venue: Parson's Hall

Co-Curricular, 12. Thursday After School (Prep)

17:15-17:45

Festival Private - Zachary and Clara

Venue: Parsons Hall

Co-Curricular, Festival Company (Prep and Senior)

17:15-18:30

Dance - Inter Ballet Years 10-13*

Venue: Parson's Hall

Co-Curricular, 27. Thursday After School (Senior)

17:45-18:15

Festival Private - Lois Dennison (Miss Laura)

Venue: Parsons Hall

Co-Curricular, Festival Company (Prep and Senior)

19:00-20:30

Preparatory Division Carol Service

Venue: Brentwood Cathedral

Preparatory Division, Evening Functions

tbc

Hockey Girls-U9B vs U9 Interhouse

Venue: H

Sport, Hockey, Fixture

tbc

Rugby Union Boys-U9B vs U9 Interhouse

Venue: H

Sport, Rugby Union, Fixture

tbc

Hockey Girls-U9C vs U9 Interhouse

Venue: H

Sport, Hockey, Fixture

tbc

Rugby Union Boys-U9D vs U9 Interhouse

Venue: H

Sport, Rugby Union, Fixture

tbc

Hockey Girls-U9D vs U9 Interhouse

Venue: H

Sport, Hockey, Fixture

tbc

Rugby Union Boys-U9C vs U9 Interhouse

Venue: H

Sport, Rugby Union, Fixture

tbc

Rugby Union Boys-U9A vs U9 Interhouse

Venue: H

Sport, Rugby Union, Fixture

tbc

Hockey Girls-U9A vs U9 Interhouse

Venue: H

Sport, Hockey, Fixture

No calendars have been selected


Option 1

Synchronize the current calendar view based on the selected filters with your personal calendar.

No calendar filters have been selected so the filtered sync will not return any events. Close this pop up and select your filters before synchronising a filtered view.

Synchronize Filtered Calendar

URL:
webcal://www.newhallschoolcalendar.co.uk/CalendarSync.ashx?Cal=New%20Hall%20School%20Calendar&ID=3282">


Option 2

Synchronize the entire school calendar with your personal calendar.

Synchronize Entire Calendar

URL:
webcal://www.newhallschoolcalendar.co.uk/CalendarSync.ashx?Cal=New%20Hall%20School%20Calendar&ID=3282